Skrur opp produksjonen til maks

Marianne og Johannes Vestbø økte produksjonen med 24 prosent i 2024 og planen er ytterligere opp 11 prosent i 2025.

Marianne og Johannes Vestbø er heltidsbønder. Eller heltidsbønder er kanskje å underdrive. Med ammeku, sau, høner og gris i tillegg til melkekua blir det langt mer enn en vanlig arbeidsdag sju dager i uka. I år har de hatt hele fire dager ferie… Likevel var de ikke i tvil om at de ville være med på dugnaden for å unngå import av melk. Neste år er målet å øke produksjonen med 40 tonn til 400 tonn, men da er også kapasiteten i fjøset fullt utnyttet. Les hele reportasjen fra Buskap 1/2025 HER

Siste nytt

Oppdaga kraften i avlen

Bilde …

Det nyeste medlemsvalgte styremedlemmet i Geno er opptatt av historie, de lange linjene og viktigheten av å ha kolleger når man driver i landbruket.

La avlsverdien avgjøre hvilke dyr du skal bruke REDX på

Bilde …

Døtrenes mjølkemengde og jurfestepoeng reduseres med økende alder og øker med økende avlsverdi på mor. Derfor bør alle kvigekalvene GS-testes og avlsverdien må avgjøre hvilke dyr det skal brukes REDX på.

Krysningskalver kommer seg raskere etter sykdom

Bilde …

En ny studie fra Penn State University omtalt i irske Agriland viser at krysningskalver av melkerase og kjøttferase er mer hardføre enn sine renrasede motstykke..

NRF dominerer interbullresultater for mjølk

Bilde …

NRF-oksene har historisk vært utilnærmelige når det gjelder fruktbarhet og helse. Nå ligger NRF-oksene også på topp når det gjelder ytelse.

Vinterdysenteri kan bety melketap på 300 liter pr. ku

Bilde …

En norsk undersøkelse konkluderte med at konsekvensen av et utbrudd av vinterdysenteri (koronavirus) er et betydelig tap av melkeproduksjon ikke bare i akuttfasen, men også i en lang periode etterpå.